بازگشایی گذرگاه نصیب به سود اردن و سوریه است

به گزارش روزنامه الدستور اردن، مراد روز شنبه افزود: بازگشایی این گذرگاه مرزی برای اقتصاد اردن به ویژه برای حمل ونقل و مبادله کالا با دیگر کشورها و اروپا بسیار مهم است.
وی بیان کرد: بسیاری از کالاها مانند میوه ، تره بار و مواد غذایی از بسته بودن این معبر تاثیر منفی پذیرفته است.
مراد اضافه کرد: گذرگاه نصیب یک دروازه گردشگری مهم برای اردن بود و اهمیت ویژه ای در رفت و آمد گردشگر میان اردن و کشورهای اروپایی داشت و حتی کشورهای عربی خلیج فارس از این گذرگاه استفاده می کردند.
وی اظهار داشت: حمل ونقل برای ما اهمیت زیادی دارد و گذرگاه نصیب از دروازه های ترانزیتی بین اروپا و کشورهای عربی خلیج فارس از طریق اردن بود و از سوی دیگر بازارهای مختلف نیازمند کالاهای اردن هستند و اردن می تواند نیاز این بازارها را تامین کند.
رئیس اتاق بازرگانی امان با اشاره به اشتراکات فرهنگی و اقتصادی میان اردن و سوریه گفت: روابط مستحکمی که در گذشته شاهد آن بودیم نشانه عمق روابط فرهنگی میان دو کشور است و امیدواریم به مسیر صحیح خود بازگردد و این روابط مقدمه ای برای گسترش مبادلات اقتصادی میان دو کشور و همه کشورهای عربی باشد.
رئیس اتاق صنایع امان نیز گفت: بخش صنعتی به تحولات اخیر سوریه که مهمترین آن ها تسلط دولت بر گذرگاه نصیب است با دید مثبت می نگرد.
‘زیاد الحمصی’ اضافه کرد: این گذرگاه نقش حیاتی در روابط اقتصادی دو کشور دارد و فعال شدن آن و تامین امنیت جاده بین المللی میان دو کشور می تواند به ورود کالاهای اردنی به بازار سوریه و لبنان، اروپا و کشورهای حوزه بالکان کمک کند.
وی اظهار داشت: بازار سوریه تا پیش از حوادث تاسف بار این کشور از مهمترین مقاصد صادراتی اردن به شمار می رفت.
الحمصی تصریح کرد: اردن به خاطر جایگاه جغرافیایی خود می تواند نقش راهبردی در دوران بازسازی سوریه به ویژه در زمینه صنایع ساخت و ساز این کشور ایفا کند.
ارتش و نیروهای مسلح سوریه روز جمعه بر گذرگاه نصیب در جنوب شرق درعا و در مرزهای مشترک با اردن مسلط شدند.
این معبر در بخش سوری با نام نصیب و در طرف اردن با نام ‘جابر’ شناخته می شود.
گذرگاه نصیب به دلیل عبور کالاها و محصولات اردن، لبنان، سوریه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، از فعال ترین گذرگاه های مرزی سوریه و اردن است.
پیش از آغاز بحران سوریه روزانه حدود 6 هزار و 300 دستگاه کامیون از هر طرف این گذرگاه عبور می کرد.
شبک**6116**1392

انتهای پیام /*


اقتصاد


اردن


سوريه


گذرگاه نصيب

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *