توسعه فناوری‌های فضایی از برکات انقلاب اسلامی و از سوی جوانان بوده است

به گزارش ایسنا؛ محمد تارزاده در مراسم روز فناوری فضایی برگزاری این روز را به مناسبت پرتاب اولین ماهواره بومی دانست و افزود: توسعه فناوری‌های فضایی از برکات انقلاب اسلامی و از سوی جوانان بوده است.

وی با اشاره به برخی دستاوردهای فضایی کشور اظهار کرد: در سال ۸۸ با پرتاب کاوشگر ۳ اولین محموله زیستی شامل کرم، لاک پشت پرتاب شد ضمن آنکه از ماهواره‌های مصباح، طلوع و نوید رونمایی شد.

وی رونمایی از نمونه اولیه ماهواره سیمرغ را از دیگر برنامه‌های فضایی ذکر کرد و ادامه داد: با عملیاتی شدن این ماهواره بر شاهد پرتاب ماهواره پیام توسط این لانچر بودیم.

تارزاده با بیان این که در سال ۸۹ نمونه مهندسی ماهواره‌های “ظفر”، “رصد”، “فجر” و “پیام” رونمایی شد، یادآور شد: ماهواره رصد و فجر در مدار قرار گرفتند ماهواره ظفر نیز تا شهریور سال ۹۸ تحویل داده خواهد شد.

دبیر ستاد روز فناوری فضایی، خاطر نشان کرد: در سال ۹۰ ماهواره “نوید” پرتاب و در مدار قرار گرفت و مدل مهندسی ماهواره‌های “زهره” و “ناهید” در سال ۹۱ رونمایی شد.

به گفته وی در این سال دومین محموله زیستی ایران که حامل میمونی با نام “پیشگام” بود پرتاب و مجدداً سالم به زمین بازگشت.

وی ادامه داد: در سال ۹۲ ماهواره‌های “تدبیر” و “خلیج فارس” رونمایی شدند ضمن اینکه دومین محموله زیستی ایران میمونی به نام “فرگام” توسط یک کاوشگر پرتاب شد و سالم به زمین بازگشت.

تارزاده با اشاره به این که در سال ۹۳ ماهواره “فجر” پرتاب شد، در این باره توضیح داد: علاوه بر این آزمایشگاه ملی سنجش از دور که با همت سازمان فضایی راه‌اندازی شده بود، در سال ۹۴ توسط رئیس جمهور وقت رونمایی شد.

وی در ادامه اضافه کرد: علاوه بر این مدل مهندسی “ناهید یک” و بلوک انتقال مداری رونمایی شد.

این مقام مسئول با اشاره به این که در سال گذشته با حضور وزیر ارتباطات قانون ملی فضایی رونمایی شد، اضافه کرد: در سال جاری و همزمان با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و بعد از ۱۰ سال از ورود ایران به عرصه فناوری‌های فضایی اطمینان داریم که آینده روشنی برای صنایع فضایی کشور پیش رو داریم.

تارزاده شعار امسال روز فناوری فضایی را “پیام صلح و دوستی در فضا”، دستاورد چهار دهه خودباوری عنوان کرد و یادآور شد: دستاوردهای چهار دهه کشور در حوزه فضایی برای نسل‌های آینده است و امیدوارم خانواده فضایی با حمایت دولت و وزیر ارتباطات و توجه حمایت مردم بتوانند با اتکا به توانمندی‌های داخلی بسترهای لازم را برای حضور بخش خصوصی در این عرصه را فراهم کنند.

انتهای پیام