حفظ اصالت و میراث بومی راهگشای چالش های بین المللی است

به گزارش ایرنا، محمدتقی صابری پنجشنبه شب در مراسم گرامیداشت روز اصفهان در هتلی در این شهر با ابلاغ تبریک وزیر امور خارجه به مردم اصفهان افزود: اصفهان جز پیشگامان هنر و فرهنگ و تمدن یک ملت است و مردم این شهر در طول تاریخ همواره کوشیده اند حافظ میراث ناب این دیار باشند که حاصل آن، نوآوری و خلق آثاری ملی و بین المللی بوده است.
وی با اشاره به این که اصفهان در ابعاد مختلف اقتصادی از جمله صنعت و کشاورزی دارای ظرفیت های بی شماری است ، ادامه داد: این شهر شاهراه ارتباطی چهار سوی ایران پهناور است.
وی اضافه کرد : اصفهان با دارا بودن یک سوم صنایع دستی جهان به شهر خلاق صنایع دستی در جهان مشهور شده است و در جهان امروز شهرهای خلاق می توانند نقش مثبت و مهمی در ارتقای زندگی جوامع داشته باشند.
معاون اداری و مالی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اصفهان همواره پیشتاز تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بوده است ،بادآور شد: نشان دادن بستر تاریخی همزیستی مسالمت آمیز ادیان توحیدی در این شهر نوید بخش افق های روشن در این راستاست.
وی اصفهان را ثمره مشترک علمای دینی، دانشمندان بزرگ و هنرمندان ذکر و اضافه کرد : توسعه دیپلماسی شهری می تواند میان مردم شهرها تعامل و دوستی ایجاد کرده و روابط دانشگاهی را تقویت و موجب توسعه ارتباطات میان دولت ها شود.
صابری با اشاره به اول آذرماه روز اصفهان افزود: بین المللی کردن این رویدادها آثار مثبتی برای مردم این شهر به همراه خواهد داشت و مایل هستم بر این نکته تاکید کنم که وزارت امور خارجه با تقویت نمایندگی های خود در مراکز استان های کشور از جمله اصفهان در راستای حمایت، تقویت و توسعه تعاملات بین المللی و دیپلماسی شهری در کنار مسوولان و شهروندان در رشد و پیشرفت نصف جهان مشارکت فعال خواهد داشت.

*اصفهان معیار سنجش هویت بشری شده است
شهردار اصفهان در مراسم گرامیداشت روز اصفهان گفت: اصفهان با دارا بودن دو خصوصیت شامل برخورداری از معنا و مبنای هویت انسانی و افتخار بودن برای بشریت، معیار سنجشی برای هویت بشری شده است.
قدرت الله نوروزی افزود: اصفهان با دستاوردهای فرهنگی و مدنی و آثار تاریخی و دستی خود بارها تکثیر شده و پایه و مبنایی برای فعالیت های بشری قرار گرفته است.
وی اصفهان را میراثی برای همه نسل های بشری در تمام نقاط جهان برشمرد و تصریح کرد : اصفهان یک جهان شهر است که به پشتوانه اصالت و ریشه خویش و نیز قرارگیری در مسیر جاده ابریشم، واجد مشخصه های بومی شده است و جهانی را می توان در این جام جهان نما نظاره کرد.
شهردار اصفهان خاطرنشان کرد : تجربه فرهنگی و تاریخی اصفهان می تواند مبنایی برای جامعه سازی معناگرایانه بشر امروزی تلقی شود و ویژگی اسطوره شهری این دیار قابلیت الگو شدن را دارد.
وی با اشاره به اینکه این شهر اسطوره ای به دست توانای هنرمندان، فرهنگیان و عالمان شکل گرفته است ، گفت: ما امروز میراث دار و پاسدار این شهر و هویت آن هستیم تا اصفهان بتواند مانند گذشته ارزش تکثیر و تکرار یابد و در جهان پیچیده امروز حرفی برای گفتن داشته باشد.

* تمدن دیرینه اصفهان به نسل های بعد معرفی شود
رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در این مراسم با اشاره به اینکه تمدنی که در اصفهان وجود دارد مربوط به بیش از یکهزار و 500 سال بوده و کمتر شهری در کشور با این سابقه می توان یافت، گفت: وظیفه همه ما این است که این تمدن بزرگ را به نسل های پس از خود منتقل و معرفی کنیم.
فتح الله معین افزود: آنچه موجب درخشش مداوم اصفهان پس از ظهور اسلام بوده است تعهد آن به اسلام و سایر ادیان توحیدی است و گویای آن سکونت و زندگی مسالمت آمیز ادیان مختلف توحیدی در این شهر و در کنار یکدیگر است.
وی با بیان اینکه جهانگردان در ادوار مختلف تاریخ به اخلاق و روحیات و آثار دستی و آب و هوای اصفهان اشاره داشته اند تصریح کرد: در کمتر شهری می توان دید که آثار ارزشمند معنوی، تاریخی و فرهنگی آن مانند شهر اصفهان حفظ شده باشد.
رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اصفهان دارای تعدد مراکز آموزش عالی و هنری است و این نشان دهنده روحیه پژوهش و خلاقیت و نوآوری در مردمان این شهر است.
در مراسم گرامیداشت روز اصفهان از تمبر اصفهان رونمایی شد، همچنین کاشی کاری منقوش به نماد اصفهان به نمایش درآمد که در آینده نزدیک با کاشی دست نوشته های مسوولان شهرهای خواهر خوانده در نقطه ای از شهر اصفهان نصب خواهد شد.
در این مراسم مسوولان یازده شهر خواهرخوانده اصفهان مانند سن پترزبورگ روسیه، بعلبک لبنان و کاردار لهستان حضور داشتند.
اردیبهشت سال 1384 پس از فراخوان هم‌ اندیشی برای نامگذاری روز نکوداشت اصفهان، از سوی بیش از 30 نفر از اصفهان شناسان یکم آذرماه به عنوان روز نکوداشت اصفهان انتخاب و تصویب شد.
همچنین نگاره تاریخی منقوش بر کاشی‌ کاری‌های سردر بازار قیصریه اصفهان که با اقتباس از صورت فلکی برج قوس (آذرماه) و با محتوایی متعالی طراحی شده‌ است به عنوان نماد این روز انتخاب شد.
از سال 84 تاکنون هرساله یکم آذرماه را به عنوان روز اصفهان و هفته اصفهان را از یکم تا هفتم آذرماه گرامی می‌ دارند.
6026// 7135

انتهای پیام /*


فرهنگي


روز اصفهان


وزير امور خارجه


اصالت بومي

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *