پیشرفت تکنولوژی در سیستم‌ محاسباتی کلان داده چالش اصلی کشور/بروزرسانی در دستور کار وزارت علوم

دکتر مسعود برومند در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در برخی از دانشگاه‌های کشور سیستم HPC یا High Performance Computing (سیستم‌های محاسباتی کلان داده) راه‌اندازی شده است، افزود: مجموعه‌های دانشگاهی و پژوهشگاهی بیشترین ظرفیت را برای کاربرد سیستم‌های محاسباتی کلان داده دارند.

وی در عین حال سرعت بالای تغییر فناوری را از ویژگی‌های چنین سیستم‌هایی دانست و اظهار کرد: سیستم‌های محاسباتی سریع و موازی این ویژگی‌ را دارند که به دلیل سرعت بالای توسعه فناوری‌ها، به‌زودی قدیمی‌ می‌شوند؛ از این رو چنین سیستم‌هایی خیلی زود از رقابت‌پذیری خود خارج می‌شوند.

برومند ادامه داد: از این رو امکان پذیر نیست که در همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی سیستم‌های HPC راه‌اندازی شود و نیاز به شبکه‌سازی و ارائه خدمات مناسب به مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، خاطر نشان کرد: بر این اساس لازم است تا پشتیبانی‌های لازم برای تهیه قطعات و امکانات لازم جهت به روز کردن سیستم HPC موجود در 8 مرکز پژوهشی انجام شود و باید زیر ساخت‌های لازم را فراهم کنیم و تهیه این قطعات در برنامه‌های ما قرار دارد.

برومند اضافه کرد: دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، خواجه نصیر، علم و صنعت ایران و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از جمله پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌هایی هستند که به سیستم‌های محاسباتی کلان داده مجهز هستند.

به گزارش ایسنا، به منظور افزایش توان محاسباتی، در کشور اقدام به ایجاد شبکه‌ای از مراکزی که توان محاسباتی کلان دارند، شده‌ است. این شبکه متشکل از مراکز دارای توان محاسباتی کلان داده چون پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و دانشگاه‌هایی چون صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و علم و صنعت است. این اقدام  موجب تقویت زیر ساخت‌ها و توان محاسباتی کشور خواهد شد.

در قالب این شبکه‌سازی اقدام به اجرای پروژه ملی HPC یا High Performance Computing (سیستم‌های محاسباتی کلان داده) ‌شده و در فاز یک این پروژه تلاش شد تا تمام نرم‌افزارهای مورد استفاده در این شبکه بومی‌سازی شود.

این در حالی است که برخی از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، سیستم‌های محاسباتی کلان داده را در اختیار دارند و به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند و به منظور توسعه خدمات محاسباتی به همه مراکز تحقیقاتی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در قالب یک شبکه واحد اقدام به ارائه سرویس‌های تحقیقاتی به مراکز تحقیقاتی می‌شود.

انتهای پیام