100 درصد مزارع گندم ابرکوه مکانیزه کشت شد

مهدی غیب الهی عصر روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان سطح زیر کشت باهدف طرح خودکفایی گندم ، با نظارت مستقیم کارشناسان پهنه ، در اراضی گندم در قالب طرح ساماندهی بذر، توسعه مزارع الگویی ، مدیریت مزرعه و کنترل پروژه‌های عملیات زارعی کشت‌شده است.
وی یکی از اهدف اجرای این طرح‌ها را دستیابی به عملکرد بهتر ، افزایش دانش فنی و آگاهی زارعان ، استفاده بهتر از نهاده‌ها و عوامل تولید، افزایش سطح مکانیزاسیون و کاهش هزینه‌های تولید در مراحل کاشت بیان کرد.
این مسئول اظهار داشت: مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه با تأمین هزار و 500 تن کودشیمیایی و 160 تن بذر گندم گواهی‌شده ارقام سیوند، سیروان ، سیستان ، پیشتاز ، نارین و بهاران کشاورزان را در اجرای کاشت گندم کمک کرده است.
غیب الهی ، بوجاری کردن بذور کشاورزان ، در اختیار گذاشتن دستگاه‌های کشت مستقیم ، خطی کار و خاک ورز حفاظتی را بخشی از حمایت‌های جهاد کشاورزی به گندم کاران ذکر کرد.
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به تبعات خشکسالی و افت سطح آب‌های زیرزمینی گفت: برای بهره‌وری از آب و افزایش راندمان محصول گندم بیش از 220 هکتار از اراضی گندم و گلزا این شهرستان به آبیاری « تیپ» مجهز شده است.
وی بابیان اینکه 82 درصد آب استحصالی شهرستان در بخش کشاورزی ، مصرف می‌شود، از کشاورزان و تولیدکنندگان خواست با تغییر الگوی کشت از شیوه سنتی به نوین ، در مدیریت مطلوب برداشت آب عزم تلاش جدی داشته باشند.
بقیه اب مصرفی به بهداشت، شرب و صنعت اختصاص دارد.
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه تصریح کرد: ابرکوه با خرید چهار هزار و 163 تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان در سال جاری ، برای پنجمین سال متوالی رتبه نخست خرید گندم استان را کسب کرد.
کاشت گندم در ابرکوه با توجه به شرایط آب و هوایی از اواسط مهرماه آغاز و تا اواخر آذرماه ادامه دارد ولی امسال به دلیل طرح خاموشی چاه‌های کشاورزی از 26 آبان ماه جاری، کشت گندم در ابرکوه عملاً از امروز به اتمام رسید.
سطح زیر کشت محصول زراعی و باغی شهرستان 15 هزار هکتار است که سالانه 190 هزار تن محصول کشاورزی و دامی از این منطقه تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.
مرکز شهرستان 53 هزارنفری ابرکوه در 140 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
7540/ 2047/

انتهای پیام /*


اقتصاد


كشاورزي


كشت گندم


ابركوه

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *